C vitamini, suda çözünen vitaminler kategorisinde yer alıyor. C vitamini ağırlıklı beslenmek, vücudun yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Ancak C vitamini faydaları sadece hücre yenilenmesi ve bağışıklık güçlendirmek değildir. C vitaminin bir çok faydası bulunmaktadır. C vitamini besinlerden alındığı gibi takviye gıdalardan ve kozmetik ürünlerden de alınabilir. C vitaminin cilt sağlığı açısından faydalarını sizin için derledik. Keyifli okumalar dileriz.  

C Vitaminin Cilt için Faydaları

C vitamini anti aging yani yaşlanma karşıtı vitamin türüdür. Bu nedenle cilt için bir çok faydası bulur. C vitaminin cilt için faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Anti Aging Bakımda C Vitamini; C vitamini, cilt bakımında sıkça tercih edilen, ham madde olarak kullanılan vitamin türüdür.  C vitamini cildi gençleştiri ve cildin enerjini kazandırmaya yardımcı olurken cilde derinlemesine bakım yapar
  • Cilt bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur; C vitamini dış faktörlerin etkisiyle ciltte oluşan hasarları onarmaya destek olur. C vitamini, cildi daha canlı göstermeye yardımcı olur. 
  • Kolajen üretimine yardımcı olur; C vitamini içeren kozmetik ürünler, vücutta  kolajen üretimini sağlar. C vitamini yardımıyla üretilen kolajen cilde aydınlık verir, cildin daha sıkı olmasına yardımcı olur ve cilt daha sağlıklı bir görünüme sahip olur.  Özellikle yaşlanma karşıtı bakım yapılıyorsa günlük olarak C vitamini içeren ürünler tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cilt ihtiyaçlarına dermatoloğa danışmak gerekir. 
  • Göz altı morluk görünümüne karşı bakım yapar; C vitamini içeren ürünler, göz altı morluk görünümüne karşı bakımda oldukça faydalıdır. Göz altı morluk görünümü onarmak için C vitamini içeren kozmetik ürünler tercih edilebilir. 
  • Yaşlanma karşıtı bakımda oldukça etkilidir; C vitamini içeren kozmetik ürünler, yaşlanma karşıtı bakımda oldukça etkili ürünlerdir. Eğer cilde  anti aging yani yaşlanma karşıtı bakım yapılıyorsa C vitamini içeren ürünler tercih edilebilir.
  • Cilde esneklik kazandırmaya çalışır; Alınan yaşlanma etkisiyle  cilt esnekliğini kaybeder. C vitamini içeren ürünler cildi esneklik seviyesini arttırmaya yönelik bakım yapar ve cildin sarkmasını engeller. Cilde yapılan C vitamini bakımı ile birçok fayda sağlanabilir.  Ayrıca cildi takviye gıdalarla desteklemek gerekir, bu nedenle de C vitamini takviyesi alınabilir.  

C vitamini kullanımı Serbest radikallerin zincir reaksiyona girmesini önleyerek vücuda zarar vermelerini engelleyen C vitamini, kozmetik alanında çok tercih edilen vitamin grubundadır. C vitamini serum ve tablet formunda bulunur. C vitamini serumu tercih edilirken cilt yapısı ve cildin özellikleri oldukça önemlidir. Eğer cilt tipi C vitamini kullanımına uygun değilse cilde hasar verebilir. C vitamini serumu yüze kullanılırken yüz makyajdan ve günlük kirden iyice arındırılmış olması gerekir.  C vitamini serumları cildi güneşin zararlı ışınlardan korur. Bu nedenle de C vitamini takviyesi güneş kremleriyle birlikte kullanılabilir.

Güneş kremi ile kullanıldığında C vitaminin cilt üzerindeki olumlu etkileri görülebilir. Cilt tipine göre bir bakım yapabilmek için dermatolog önerisi almak oldukça önemlidir.  Çünkü her cildin kendine has özellikleri ve ihtiyaçları vardır, bu nedenle dermatoloğa danışmak cilt için en iyi yöntemdir. Ayrıca, FortimMulti içerdiği C vitamini sayesinde cildinizi destekler. 

Yorum Yaz

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.