Candida mantarı vücuda yararlı bir mantar türüdür. Candida mantarının vücuttaki miktarı arttıktan sonra tehlike gün yüzüne çıkmaya başlar. Yararlı olan bir mantar türü, çoğaldığı zaman tehlikeli/ zararlı hale gelmektedir. 

Candida Mantarı

Candida mantarı, asil adı “candida albicans” olan vücuttaki iç yüzeylerde, genellikle ağız içi, bağırsak ya da vajina içerisinde türeyen bir mantar türüdür. Doğal olarak vücut üzerinde bulunan aslında zararlı olmayan bir mantar türüdür. Candida mantarı, bağırsaktaki emilim ve sindirim süreçlerini desteklemektedir. Buradaki önemli nokta candida mantarının miktarıdır. Vücudun ürettiği normal bir miktar ise vücut için oldukça yararlı bir mantar türüdür. Ancak, bu mantar türü vücudun üretmesi gereken mantar miktarından fazla ise vücut için oldukça zararlı bir mantar türü haline gelebilir. Candida mantarı miktarı kontrol edilmediğinde hastalık haline geliyor. “yoğurt kesiği” gibi beyaz bir tabaka oluşturur. İnsanları hasta eden ve insanlar üzerinde görülen mantar türüdür. Candida mantarının aşırı çoğalmasına “candidiazis” adı verilmektedir. 

Candida Mantarı Oluşmasının Nedenleri Nelerdir? 

Candida mantarının miktarının çoğalması kişiyi hasta etmektedir. Bu da bedenizimi olumsuz etkiler. Candida mantarının miktarının artmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

·       Sürekli antibiyotik kullanılması candida miktarını arttırmaktadır.

·       Doğum kontrol ilaçları vücuttaki özellikle de vajinadaki candida mantarı miktarını arttırmaktadır.

·       Diyabet ve insülin direncindeki dengesizlik vücutta bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Bağışıklığı zayıflayan vücutta candida miktarının artışına rastlamak mümkündür. 

·       Kanser tedavileri ve bağışıklık sistemi hastalıkları da bakteri mantar arasında denge bozulduğu için candida mantarı oluşumu artar.

·       Aşırı stres candida mantarı üzerinde olumsuz etkisi vardır. 

·       Astım hastalarına uygulanan solunum yolu tedavileri candida mantarının çoğalmasına neden olabilir. 

Candida Mantarı Belirtileri Nedir?

Candida mantarının vücudunuzda olup olmadığını anlamanız gerekmektedir. Bu yüzden de vücudunuzdaki bazı belirtileri belirli bir süre gözlemlemelisiniz. Candida mantarının belirtileri aşağıdaki gibidir;

·       Kronik Yorgunluk; Candida besinlerin emilimine yardım eden bir mantar türüdür. Ancak, çoğaldığı zaman besin eksikliklerine yol açmaktadır. Bu da yorgunluğa sebebiyet verebilir. 

·       Hormonal Bozukluklar; Kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde meme büyümesine neden olabilir. 

·       Genital Bölgede Kaşıntı; genital bölgelerde kaşıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ağrı, beyaz renkli akıncı varsa bu candida mantarından kaynaklanıyor olabilir. 

·       Ağız İçinde Pamukçuk; ağız içerisinde meydana gelebilir. Ağızda oluşan candida mantarı tedavi edilmezse, kalp kapakçığına, akciğere ve karaciğere doğru yayılabilir. 

·       Sinüzit Enfeksiyonları; Candida mantarı sinüziti etkiler. Kesilmeyen öksürük ve geniz akıntısına neden olabilir.

Candida Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? 

Candida mantarını vücutta dengelemek  elbette mümkündür. Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz;

·       Şeker ve karbonhidrattan uzak durmalısınz. Özellikle, şeker candida mantarı miktarını arttırır.

·       Basit şeker içeren yiyeceklerden uzak durun.

·       Nişastalı sebzelerden uzak durun.

·       Alkol tüketmeyiniz.

·       Sarımsak, hindistancevizi yağı ve zerdeçal gibi mantar önleyici besinleri tüketiniz.

·       Günlük takviye gıda almayı ihmal etmeyiniz. Bu takviye gıdalar;

–       Günlük 10 gram glutamin takviye gıda,

–       Omega-3 

–       D Vitamini

·       Toksinlerden ve alerjenlerden uzak durmalısınız.

·       Gluten ve lektin içeren besinlerin tüketimini azaltmalısınız. 

Candida Testi Nasıl Yapılır?

Eğer candida mantarının belirtilerini vücudunuzda gözlemliyorsanız, bu mantar türünün sizde olup olmadığını evde kendiniz de test edebilirsiniz.  Candida mantarı testi şöyle yapılmaktadır.

Candida Testi;

·       Gece aç uyumalısınız. 

·       Sabah kalktığınızda hiç yemek yememelisiniz  ya da bir şeyler içmemelisiniz.

·       İçi görünen bir bardağa su doldurun ve tükürün.

·       5 dakika bekleyin.

Eğer bardakta suyun yüzeyinde duran iplikli mikroorganizmalar varsa, bardağın dibine çöken bir tabaka varsa ya da buluta benzeyen suda yüzen tabaka varsa, sizde candida mantarı olma ihtimali vardır. Candida mantarı ipliksi yapıya sahiptir ve su yüzeyinde tortulu gözükebilir. Sağlıklı tükürükte ise suyu yüzeyinde tortu olmaz.  Elbette ki, candida mantarı taşıyıp taşımadığınızı netleştirmek için hekime muayene olmayı ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı bir vücut için ihtiyacınız olan takviye gıda ürünlerimizi incelemek için ürünler sayfamızı ziyaret ederek ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilir, ürün içeriklerimizi inceleyebilir ve online olarak ürünlerimizi satın alabilirsiniz. Ayrıca sağlıkla ilgili birbirinden değerli yazılarımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.