Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, ballıbabagil olarak adlandırılan bitki kategorisinde yer alan faydalı içeriği bulunan bitki olarak tanımlanabilir. Chia tohumunda mineral, vitamin, omega-3 yağları ve protein bulunur ve besin değeri açısından da çok zengindir. Güçlü bir lif ve antioksidan kaynağı olarak tanımlanır. Chia tohumu faydaları arasında iltihap önleme, enerji arttırma ve sindirim sistemini rahatlatma gibi özeller yer alır.  Chia tohumunun faydaları sadece bunlar değildir, ayrıca kalp, kemik, diş ve cilt sağlığını korur ve güçlendirir. 

Chia Tohumu Günlük Ne Kadar Kullanılır?

Günlük olarak alınması gereken vitamin ve mineral ihtiyacı için 1-2 yemek kaşığı Chia tohumu tüketmek yeterli olmaktadır. Yüksek besin değerine sahip olan chia tohumunu doktorun ya da diyetisyenin önerdiği besin miktarından fazla tüketilmesi önerilmez.  

Chia Tohumu Kalori 

Chia Tohumu içerisinde % 33,80 oranında karbonhidrat, % 13,28 oranında protein, % 24,71 oranında ise yağ bulunur. Chia Tohumu içeriğinde 4,20 Karbonhidrat(g), 1,65 Protein(g), 3,07 yağ(g), 3,44 lif(g), 1,60 Sodyum(mg), 63,00 Kalsiyum(mg), barındırır. Chia Tohumu kalori değeri aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

·       1 yemek kaşığı Chia tohumu ile ortalama 49 kaloridir. Ayrıca, 1 yemek kaşığı chia tohumu 2 gram Protein, 4 gram Karbonhidrat içerir.

·       1 kaşık chia tohumu ortalama 10-20 gramdır. Yani 100 gram chia tohumu 480 kaloridir. Ayrıca chia tohumunun günlük tüketim önerisi ortalama 20 gram yani bir yemek kağıdı kadardır. 1 yemek kaşığı chia tohumu 49 kalori içermektedir. Chia tohumu, gluten içermeyen bir besin kategorisinde yer alır. Süte oranla yüksek miktarda kalsiyum içerir ve omega-3 açısından da zengin besin değerine sahiptir.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

·       Yaşlanmayı geciktirir.

·       Cilt sağlığını korur ve destekler.

·       Sindirim sağlığını korur ve destekler.

·       Kalp sağlığını korur ve destekler.

·       Diyabet tedavisinde tercih edilen besindir

·       Enerji arttırır.

·       Diş sağlığını korur ve destekler.

·       Metabolizma düzenleme özelliğine sahiptir.

·       Kemik sağlığını korur ve destekler.

·       Kilo vermeye destek olur.

·       Veganlar için protein kaynağı olarak nitelendirilir.

·       Süt yerine tüketilebilir.

·       Gluten içermez.

Chia Tohumu Nasıl Yenir?

Chia tohumları farklı tarifler kullanılarak tüketilebilir. Özellikle chia tohumu meyve, sebeze ve yoğurtla tercih ediliyor. 

Chia tohumları, tahıl, pirinç, yoğurt veya sebzeler üzerine tohum olarak serpilebilir ya da su veya sütte chia tohumları şişirilerek de tüketilebilir. Chia tohumunu hiçbir işlem uygulamadan da tüketmek mümkündür. Chia tohumları filizlendirilerek de tüketilebilir. Filizlendirilmiş chia tohumları tüketmek sindirimi daha kolay hale getirir ve tohum içinde bulunan besin değerleri vücut tarafından daha çabuk emilir.  Filizlendirilmiş chia tohumları salatalara, sandviçlere, yemeklere eklenebilir.

Chia tohumu içerisindeki  vitamin ve mineralleri vücuda alınmasının en iyi yolu tohumları öğütmek ya da ıslatmaktır. Chia tohumlarını ıslatmak için bir fincan suya yaklaşık 1.5 yemek kaşığı chia tohumu atılması ve yaklaşık 1 saat bekletilmesi önerilir.

Chia tohumları, vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağı kategorisinde yer alır. Çoğu bitkisel gıdadan yüksek kalitede protein içerir. Soya sütü ve ezilmiş badem ile chia tohumu pudingi yaparak vücuda protein alınabilir. Chia tohumları antioksidan açısından oldukça zengin besindir. Chia tohumu serin ve kuru yerde bozulmadan dört yıla kadar saklanabilir.

Chia Tohumunu Kimler Kullanamaz?

Chia tohumunun tüketimi önerilmeyen durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

·       Hamile kadınların chia tohumu tüketilmesi önerilmez. 

·       Chia tohumu tansiyon ilacı kullana ve diyabet ilacı kullanan kişilere önerilmez. 

·       Alerjik bir besin değerlerine sahiptir ve alerjik reaksiyon göstermeye elverişli kişilerin chia tohumu tüketmesi önerilmez. 

·       Ayrıca yutma güçlüğü olan kişilerin chia tohumlarını dikkatli tüketmesi önerilir. 

·       Kuru hali tüketilmemelidir. 

·       Kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerin ya da kan inceltici ilaç kullanan hastaların, chia tohumu tüketimini doktoruna danışması önerilir.  

·       Chia tohumu tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir. Düşük tansiyonu olan hastalar chia tohumu tüketirken dikkatli olması önerilir. 

Yorum Yaz

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.