Yağ asitleri vücut sağlığı açısından önemlidir ve vücuda birçok faydası vardır. Yağ çeşidi olan omega-3 vücut için gerekli olan nemli yağ asitlerindendir. Bu yazıda, vücut sağlığı için gerekli olan omega-3 hakkındaki bilgileri sizin için derledik. 

Omega3 Yağ Asidi Çeşitleri Nelerdir? 

Yağlar ve yağ asitlerini kabaca iki başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıklar, doymuş ve doymamış yağlar olarak ayrılabilir. Bizim bu yazıda çokça ele alacağımız ya çeşidi, doymamış yağ çeşididir. Doymamış ya çeşitlerinin de iki ayrı alt başlıkları bulunmaktadır. Bu alt başlıklar; çoklu doymamış yağ asitleri yani omega-3-6-9’dur. Temelde kendi içinde üç yağ çeşidine ayrılır.  

 1. Eikosapentaenoik asit (EPA): bu yağ asidi türü 20 karbonludur ve en önemli özelliği iltihaplanmayı azaltmaya destek olacak kimyasallar ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Depresyon belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur.  
 1. Dokosaheksaenoik asit (DHA): bu yağ asidi 22 karbonludur ve beyin ağırlığının yaklaşık%8’ini oluşturur. Beyin gelişimi ve beyin fonksiyonları üzerinde ekilidir.  
 1. Alfa-linolenik asit (ALA): 18 karbonlu yağ asidi çeşididir. EPA ve DHA’ya dönüşebilir. Enerji kaynağı olarak kullanılır.   

Görüldüğü üzere temelde üç farklı omega-3 çeşidi vardır.   

Yeterli Omega3 Tüketmezseniz Ne Olur?  

Omega-3’ün kalp-damar sağlığı ve gelişim üzerinde etkileri bulunmaktadır. Yani,  vücuda yeteri kadar alınmadığında farklı sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu sağlık sorunları; 

 1. Kronik yorgunluk, 
 2. Kuru cilt, 
 3. Kalp problemleri, 
 4. Görme bozuklukları,  
 5. Dikkat bozukluğu, 
 6. Kuru saç derisi 
 7. Sık kırılan tırnak,  
 8. Zayıf kan dolaşımı 
 9. Ruh hali değişiklikleri, 
 10. Gittikçe kötüleşen iltihaplanma sorunları, 

gibi belirtiler vücuda yeteri kadar omega-3 alınmadığında görülen etkilerdir.   
 

Günlük Alınması Gereken Omega-3 Miktarı Nedir?  

Yapılan araştırmalara göre, yeteri kadar besinlerden günlük  tüketilmediği ortaya çıkmıştır. Amerikan Kalp Derneğine göre ise haftada iki kez ya da daha fazla yağlı bir balık ya da balık yağı alınması önerilmektedir. Aslında,  kullanım şekli kişiden kişiye ve kişilerin başka hastalıklarına göre değişmektedir. Unutmamak gerekir ki öncelikle bir doktora görünmekte fayda var. Ancak, Amerikan Kalp Derneği’nin de önerdiği belirli günlük kullanım dozu vardır. Sağlıklı bir yetişkin günde omega-3 1000 mg kullanabilir. Dikkat edilmesi gereken durum ise kalp hastaları bu oranın 2 ya da 3 katına çıkartabilir. Çocuklar da ise her gün minimum 250-500 mg omega 3 vücuda alınmalıdır.  

OmegaHangi Durumlarda Kullanılmalıdır? 

Omega-3, vücut için gerekli olduğundan düzenli olarak vücuda alınması gereken bir yağ asidi çeşididir. Özel bir kullanım durumu olmamakla birlikte bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu yüzden doktora danışarak alınması gerekir. Ancak, kronik yorgunluk, depresyon belirlileri, görme bozuklukları, kuru cilt ve saç, kolay kırılan tırnaklarınız varsa kullanım dozuna ve sürekliliğine dikkat ederek kullanabilir.  Ayrıca bir takım hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir.  Stres düzeyini azaltmada, düzenli hareketin olmadığı yeteri kadar besin alınmadığı durularda omega-3 alınması oldukça önemlidir. 

Her gün 1 kapsül Fortim Omega Vege günlük almanız gereken omega-3 ihtiyacınızı karşılar.

Yorumlar

erdinç ozman söyledi:

Balık yağının her formda olanı bende mide agrısı yapıyor kullanamıyorum, balık zerre sevmediğim için hiç yemiyorum, Fortim vege,yi gördüğümde sevinçten havaya fırladım, en sonki tam kan sayımında iyi kolestrolum baya düşmüştü çünkü Vegan Omega 3 bulamıyordum, teşekkürler Fortim vege…

Yorum Yaz

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.