Spirulina nedir?

Spirulina temelde bir yosun türüdür. Spirulinanın diğer bir adı ise ARTOSPIRA’dır. Hem tatlı sularda hem de tuzlu sularda yetişen bir yosun türüdür. Spirulina tek hücreli mikroorganizmalar kategorisinde yer alır. Mavi ve yeşil algler ailesindendir. Mavi ve yeşil rengi bulunurken bu yosunun tadı yumuşaktır. Hücreleri sert lif kategorisinde olmadığından dolayı sindirimi oldukça kolaydı. Bu yosun rengini ve besin değerini güneşten alır.  Spirulina dünyadaki en eski canlı ailesindendir. Hatta Spirulina dünyadaki en zengin besin değerine sahiptir. Spirulinanın yetiştirilmesi zahmetsizdir, ancak dikkat edilmesi gereken kriter vardır. Bu kriter ise Spirulina yüksek pH değerine sahip alkali göllerde ve kontrollü olarak büyük dış mekan havuzlarında yetiştirilmesi gerekir. 

Spirulina ne işe yarar?

Spirulina besin değeri çok yüksek gıda kategorisindedir. Bu nedenle de birçok faydası bulunmaktadır. Ancak Spirulinanın faydalarından yararlanmak için kullanım dozuna dikkat etmek gerekir. Vücudun ihtiyacı kadar Spirulina almak dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Spirulinanın faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

·      Kas gücünü ve kas dayanıklılığını arttırır.

·      Bağırsak sağlığı açısından oldukça önemlidir.

·      Kandaki toksinleri temizler.

·      Anemi yani kansızlık tedavisinde kullanılır çünkü Spirulina kandaki kırmızı kan hücrelerinin değerini arttırır.

·      Bağışıklık sistemini güçlendirir.

·      Serotonin hormonu salgılanmasına yardımcı olması nedeniyle mental sağlık üzerinde de olumlu etkileri vardır. 

Spirulina günde kaç kez kullanılır?

Toz formunda satılan spirulinayı bir kaşık yardımıyla doğrudan vücuda alınabileceği gibi bazen içeceklere ekleyerek sıvı formda da tüketilebilir.  Aynı zamanda salatalara, çorbalara ve sebze sularına eklenerek de kullanılabilir. Spirulina sadece toz formunda değildir. Spirulinanın tablet formu da bulunmaktadır. Spirulinanın tablet formu da bir bardak su yardımıyla tüketilebilir. 

·      Kilo vermek için amacıyla tüketiliyorsa;  Her öğünden 20 dakika önce tüketilmeli.

·      Kilo almak için tüketiliyorsa; her öğün sonrasında tüketilmeli. 

Spirulinanın günde kaç kez kullanılabileceği yaşa, cinsiyete ve beslenme düzenine göre farklılık gösterir. 

Spirulina nerede bulunur?

Spirulina bağırsak sağlığı üzerinde, mental sağlık üzerinde kas sağlığı üzerinde faydaları bulunduğu gibi birçok farklı faydaları da bulunmaktadır. Burada önemli olan doğru tüketim dozunu vücuda almaktır. Spirulina aktarlarda, eczanelerde ve organik ürün satan internet sitelerinde bulmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise Spirulina’yı satın almadan önce doktora danışmakta fazda vardır. Doktor önerisiyle hem satın alabilir hem de size uygun Spirulina tüketim dozunu öğrenebilirsiniz. 

Yorum Yaz

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.