Güçlü bir lif kaynağı olan enginar, kilo verme sürecinde bireylere destek olur. Sindirimi kolaylaştıran özelliğiyle bilinir. Enginarın diğer faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.  

– Dolaşım sistemi sağlığı için ideal bir besin kaynağıdır. Özellikle kötü kolesterolü düşürerek iyi olan kolesterolü dengeler. Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi riskli hastalıkları önler.

– Enginar sebzesi zeytin yağıyla birlikte tüketildiğinde, ağız içinden mideye kadar olan bölümlerde bulunan hücreleri korur. 

– Kanser riskini minimum seviyeye indirir.

–  Mide asidini dengelemeye yardımcı olur.

– Mide duvarını korur. 

– Kötü ağız kokusunu önler.

– Potasyum açısından oldukça zengin olan enginar iç organların işlevinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca içinde bulundurduğu bakır sayesinde da kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur.

– Vücut içindeki oksijen miktarını dengeler.

– Hafızayı güçlendirir. 

– Karaciğeri yenileme özelliğine sahiptir. Böylece, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

– cilt hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. 

– %30 oranında K vitamini sayesinde kemik ve kas gelişimine yardımcı olur. 

– İçerdiği potasyumdan dolayı hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. 

Niçin enginar tüketmeliyiz?

Enginar tüketmek için nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; 

  • Yüksek protein sayesinde kalp kasını güçlendirir, üre seviyesini düşürür ve böylece kalp rahat çalışır.
  • Enginar demir bakımından oldukça güçlü bir besindir.
  • Antioksidan özelliği sayesinde, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak, karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Yapısında bulunan potasyum minerali, vücuttaki sodyum-potasyum dengesini sağlar ve bu özelliği sayesinde tansiyon daha düzenli hale gelir.  
  • Enginarın içerdiği ‘sinarin’ adlı madde, kandaki kötü kolesterolün düşmesini sağlar. 
  • Yüksek lif yapısı sayesinde, kan şekerini dengeler. 
  • Sigara içen kişilerin ciğerlerinde bulunan nikotin seviyesinin azalmasını destekler.

Enginar hangi mevsimde yenir?  

Enginar, Nisan ve Mayıs aylarında tüketilmesi gerekir. Yani enginar ilkbahar aylarında tüketilmesi doğru olur.  Ancak enginar sevmiyor olabilirsiniz ya da enginara karşı hassasiyetiniz olabilir. Bu nedenle FortimMulti takviye gıda almanızı öneririz. Bu sayede enginarın sahip olduğu besinlerin değerlerini FortimMulti vücudunuza alabilirsiniz 

Enginardaki vitamin ve mineraller

Enginarda yüksek oranda K ve C vitaminleri içerir. Mevsiminde düzenli olarak tüketilen enginar ile vücudunuzun kalsiyum, çinko, potasyum, demir, fosfor, magnezyum ve lif ihtiyacını karşılayabilirsiniz. 

Enginarın en bilindik özelliği karaciğerleri temizlemesidir. Ancak sadece karaciğer dostu değil aynı zamanda kemik, beyin, cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır. Enginar C vitamini ve K vitaminlerinin yanında, antioksidan, B6 vitamin ve minerallerini de içermektedir.  Antioksidan özellikli besinler kolesterol seviyesinin düzene girmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu bakımdan kolesterolün dengede kalması için enginarın düzenli olarak tüketmekte fayda vardır.

·       Enginarın antioksidan özelliği ile  yüksek kolesterolün sebep olduğu kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. 

·       Taze enginar yaprakları idrar söktürücü özelliğine sahiptir.  

·       Enginar yüksek C vitamini içerir ve böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hastalıklardan korunmada önemli bir besin kaynağıdır.

·       Enginardaki B6 açısından oldukça zengindir ve böyle hücrelerin korunmasına yardımcı olur.

·       Demir içerdiği için kansızlık gibi demir eksikliğinden dolayı meydana gelen hastalıklara karşı kişiyi korur ve demir eksikliğini tedavi eder.

·       Alzheimera yakalanma riskini azaltır.

·       Kemik sağlığını korur ve osteoporoz nedeniyle görülebilen kemik hastalıklarını önler.  

Yorum Yaz

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.